– Som CEO har jeg de sidste tre år haft den store fornøjelse af at stå i spidsen for HumanTrust – men nu er tiden moden til en ny konstellation. Med to ved roret er forretningen sikret en større ledelsesmæssig diversitet og dermed et bredere strategisk perspektiv i hverdagen. Derfor ser vi også en stigende efterspørgsel på direktørduoer i branchen, og nu ser jeg frem til selv at afprøve det i praksis.
Sådan fortæller Steen Klindt Ejlertsen om tankerne bag den rokade, som trådte i kraft 1. maj 2025.
– Min gode kollega, Marlie Hede, er den helt perfekte makker for mig, netop fordi vi ikke er ens. Vores evne og lyst til at udfordre og supplere hinanden ser jeg som den største styrke i vores samarbejde. Vi kommer fra forskellige brancher, men fællesnævneren er en mangeårig erfaring med ledelse på topniveau og en stor passion for vores håndværk, nemlig rekruttering.
Den anden del af den nye direktørduo, Marlie Hede, supplerer:
– Jeg glæder mig umådeligt til at videreudvikle den forretning, som jeg har været en del af siden 2017. Qua rollen som Headhunter & Partner kender jeg allerede forretningen i detaljer, men nu ser jeg frem til at komme endnu tættere på den daglige ledelse og drift i min nye funktion.
For yderligere information kontakt CEO & Partner, Marlie Hede på +45 2286 2949 eller CEO & Partner, Steen Klindt Ejlertsen på +45 6145 6507.





